Historia Wrocławia

Wrocław to jedno z największych oraz najpiękniejszych polskich miast. Jego bogata historia i liczne atrakcje, sprawiają że chętnie odwiedzany jest zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów.

Pierwsze wzmianki dotyczące Wrocławia wiążą się z osadą Budorigum, która istniała w okresie antycznym. Podaje się jednak, że Wrocław powstał za sprawą czeskiego księcia Wratysława I, którego imię w nieoficjalnej wersji brzmiało Wrocisław. Za datę utworzenia podaje się rok 1000, kiedy to na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry, zatwierdzili Wrocław jako biskupstwo rzymskokatolickie. Inną ważną datą w historii miasta jest roku 1109. W jednej ze współczesnych dzielnic miasta doszło wówczas do walki. Bitwa na Psim Polu okazała się zwycięska dla Bolesława Krzywoustego, który obronił miasto przed najazdem niemieckim, dowodzonym przez króla Henryka V.

Wrocław wielokrotnie był zniszczony. Po raz pierwszy miasto odbudowywano z ruin po wielkim pożarze. W trakcie najazdu mongolskiego w kwietniu 1241 roku, panujący wówczas Henryk II Pobożny, by nie dopuścić do zdobycia miasta, rozkazał je spalić. Na terenie Wrocławia 5 czerwca 1443 roku odnotowano również dość silne (6 stopni w skali Richtera) trzęsienie ziemi, po który miasto zostało dotkliwe zniszczone.

W czasie II wojny światowej we Wrocławiu działał obozów koncentracyjnych, który jednak szybko zlikwidowano. Miasto raczej nie uczestniczyło w działaniach wojennych, od sierpnia 1944 roku pełniło funkcje twierdzy. Mimo to straty były duże – 6 tys. zabitych żołnierzy, 700 tysięcy wysiedlonych, doszczętnie zniszczone 70% budynków. W 1980 roku również przez Wrocław przeszła fala strajków i manifestacji. W czasie stanu wojennego działało podziemie solidarnościowe. W 1983 roku miasto odwiedził papież Jan Paweł II.

W 1997 roku Wrocławianie po raz kolejny musieli odbudowywać miasto, w tym razem w wyniku największej powodzi w historii. Większa część miasta została zalana. Na niektórych osiedlach woda sięgała pierwszego piętra. Przez wiele tygodni nie było dostępu do bieżącej wody oraz prądu i łączności telefonicznej. Udało się uratować najważniejsze zabytki miasta, czyli ratusz i Ostrów Tumski z katedrą. Zniszczone zostały jednak szpitale, biblioteki, drogi. Skutki powodzi tysiąclecia odczuwano jeszcze przez wiele następnych lat.

Wrocław dwukrotnie kandydował na organizatora wystaw światowych: EXPO 2010 i EXPO 2012, przegrał z Szanghajem i Yeosu. W 2007 roku Wrocław otrzymał prawo do organizacji meczów mistrzostw Europy w piłce nożnej – Euro 2012