Rynek we Wrocławiu
Piąty pod względem wielkości w Polsce, Wrocławski Rynek, którego granice wytoczono w XIII w., dawny plac targowy dziś otoczony sześćdziesięcioma kolorowymi kamienicami, to bez wątpienia miejsce niezwykłe, jedno z największych dóbr narodowych, które bezdyskusyjnie powinno znaleźć się na mapie, każdej osoby odwiedzającej stolicę Dolnego Śląska.
Ten pierwotnie pełniący funkcję placu targowego, średniowieczny rynek, który przetrwał nawet II wojnę światową, to prostokąt o pow. 3,8 hektarów. Znajduje się on w samym sercu Wrocławia, do którego prowadzi aż 10 ulic. Do lat 70. Na Rynku kursowały tramwaje. Znajdowała się tutaj nawet stacja benzynowa. W latach 90. miejsce to oddano spacerowiczom.
Najważniejszym budynkiem jest Stary Ratusz we Wrocławiu, jeden z najpiękniejszych ceglanych zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej należący do najlepiej zachowanych w Środkowej Europie. Co ciekawe, do dziś w jej piwnicach mieści najstarszy w Europie, działający nieprzerwanie lokal gastronomiczny – Piwnica Świdnicka, gdzie skosztować można miodów pitnych. Z tarasu widokowego na wieży Starego Ratusza wybrzmiewa codziennie hejnał wrocławski, a we wnętrzach znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.
Na Rynku znajduje się też wiele unikatowych pod względem architektury budynków. W samej tylko centralnej części jest ich 60, a każdy z nich niepowtarzalny. Słynne ze swoich historycznych nazw, jak na przykład kamienica „Pod Starą Szubienicą”, naprzeciwko której w średniowieczu odbywały się publiczne egzekucje. W XX w. stworzono tu winiarnię, cukiernię i piwiarnię. Wśród innych słynnych nazw wymienić można: kamienice „Pod Błękitnym Słońcem”, „Pod Złotym Pucharem” czy „Pod Gryfami”. Kamienice zlokalizowane po zachodniej stronie Rynku, zwanej Stroną Siedmiu Elektorów, utrzymane w duchu renesansu i manieryzmu, należały niegdyś do patrycjuszów, najbogatszych urzędników. Przeciwległa Strona Zielonej Trzciny reprezentuje styl modernistyczny i secesyjny, a mieszczące się tutaj budowle służyły za domy towarowe. Przy Rynku znajdują się też dwa charakterystyczne domki, Jasia i Małgosi połączone ciekawym łękiem bramnym. Małgosia jako bardziej zdobna, a Jaś wierny kawaler pozostający u jej boku. To właśnie tuż za nimi znajdować ma się wejście do podziemnej krainy słynnych już wrocławskich krasnoludków, których najwięcej spotkać można na Rynku i w jego najbliższym sąsiedztwie.
Od strony pierzei zachodniej, wszerz placu rozciąga się zbudowana ze szklanych płyt fontanna. Powstała ona w 2000 r. dla uczczenia prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego, dlatego też zwana Zdrojem. Choć wówczas bardzo niemile widziana przez historyków to szybko stała się rozpoznawalnym symbolem Wrocławia i stanowi atrakcję turystyczną, szczególnie w gorące letnie dni.
Odbywają się tutaj liczne imprezy, koncerty i zgodnie z historycznym przeznaczeniem Rynku, jarmarki, w tym słynne Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie można kupić ozdoby choinkowe, oraz spróbować tradycyjnych potraw, a także czerwcowy Jarmark Świętojański.
Dodaj komentarz