Wrocław mapa

Do Wrocławia oczywiście oprócz drogi lądowej dotrzemy też samolotem. Lotnisko w Strachowicach im. Mikołaja Kopernika ma miano lotniska międzynarodowego. Obsługuje ono siedem linii, które regularnie z niego korzystają, a latem zwiększa znacznie swoją przepustowość. Od centrum Wrocławia usytuowane jest około 10 km na południowy-zachód.

Aby z lotniska dostać się do miasta i na dworzec kolejowy, trzeba wsiąść do autobusu nr 406, jest to linia przyśpieszona. Można też oczywiście skorzystać z taksówki lub wynająć na lotnisku samochód. Można to zrobić w hali przylotów. Do Wrocławia prowadzą też liczne drogi krajowe, od północy drogi nr 5 i S8, od zachodu nr 94, od południa nr 5 i 8, od wschodu nr 455, czyli własny transport lub dotarcie autokarami jest bardzo proste. Niedaleko miasta biegnie autostrada A4, a Wrocław ciągle czeka na obwodnicę.
Można też dojechać pociągiem z każdego miejsca w Polsce, a we Wrocławiu dochodzi kilka ważnych węzłów kolejowych, stacja towarowa jest jedną z największych w kraju.
Po mieście można się poruczać transportem własnym jak i wynajętym. Transport publiczny posiada zarówno autobusy, jaki i tramwaje. Linia tramwajowa jest najstarsza w Polsce, obecnie w dzień po Wrocławiu jeżdżą składy na 23 trasach. Ich kursowanie zaczyna się o 4 rano, a kończy o 23 i średnio pojawiają się, co 15 minut. Najwięcej połączeń jest oczywiście w centrum miasta, a najdłuższa nitka prowadzi na zachód miasta. Najstarsze nitki pochodzą jeszcze z czasów, kiedy Wrocław był niemieckim miastem, więc są starannie zaplanowane, a miasto ciągle inwestuje w ten rodzaj lokomocji i planuje na kolejne lata budowanie nowych połączeń wychodzących znacznie za centrum.

Tramwaje uzupełniają oczywiście autobusy MPK. Linii jest 74 w tym 13 nocnych, a ich trasy stanowią jedne z najdłuższych w Polsce. Dotrzeć nimi można wszędzie, a do tego są jeszcze prywatni przewoźnicy miejscy i taksówkarze. Wrocław, jako nieliczne miasto w Polsce, ma bardzo dużo ścieżek rowerowych, bo ponad 150 km. Na razie obejmują one głównie tereny rekreacyjne, czyli parki i obszary przy wałach na Odrze, ale planowane są też trasy w centrum miasta.

Z miasta licznymi dopływami można podróżować niewielkimi jednostkami do Niemiec i dalej do innych państw europejskich. Statki Białej Floty zabierają też na wycieczki turystów. Dłuższe trasy prowadzą do przystani na Zaciszu, krótsze do Hali Targowej, Mostu Zwierzynieckiego i ZOO oraz do Wyspy Piasek. Jednak rzeka głównie jest wykorzystywana do transportowania kruszywa i piachu.