stare miasto Wrocław

Wrocław słynie z wielu atrakcji, pięknej architektury i bogatej historii. Jednak to, co czyni to miasto wyjątkowym na tle reszty Polski, to nie tylko zabytki, czy kultura, lecz również niezwykłe postacie, które ożywiają przestrzeń miejską – wrocławskie krasnale. Te maleńkie rzeźby, które można znaleźć na ulicach, skrywają w sobie wiele tajemnic i przyczyniają się do unikalnego charakteru stolicy Dolnego Śląska.

Skąd krasnale na wrocławskich ulicach?

Krasnale obecnie są integralną częścią krajobrazu Wrocławia. Ich dzieje można omówić na kilka sposobów. Według jednej z relacji krasnale zostały zakontraktowane przez władze miejskie w celu uporania się ze złośliwym Chochlikiem Odrzańskim. Mieszkańcy sami nie mogli sobie poradzić z niechcianym i uporczywym gościem, dlatego o pomoc poproszono stworzenia o podobnym wzroście co ów nicpoń. Zgodnie z inną teorią krasnale stworzone w latach osiemdziesiątych XX wieku jako forma protestu przeciwko ówczesnej władzy komunistycznej. Ludziom nie podobało się, że komuniści stawiali na tzw. sztukę pomnikową, w postaci monumentalnych posągów upamiętniających bohaterów partyjnych. Wrocławianie, spragnieni czegoś bardziej dostępnego i przyjaznego, postanowili działać samodzielnie i wprowadzić do miasta swoje własne dzieła.

Duża liczba krasnali, która ciągle rośnie

Pierwszym krasnoludkiem, który zjawił się na ulicach miasta, był „Papa Krasnal”. Ten sympatyczny dziadek w okularach i czerwonym czapce szybko stał się symbolem miasta i inspiracją dla kolejnych postaci. Obecnie wrocławskich krasnali jest ponad 400, a ich liczba wciąż rośnie. Każdy ma swoją własną historię i charakterystyczny wygląd. Pośród nich znajdują się artyści, sportowcy, uczeni, a także przedstawiciele innych zawodów i dziedzin życia. Część z nich ma konkretną nazwę, jak np. „Kogucik Rarytas”, „Kolejarz”, „Rzeźnik” czy „Poeta”. Inne są nieco bardziej ogólne, jak np. „Krasnal z parasolką” czy „Krasnal z dyplomem”. Jednak bez względu na wszystko każdy ma swoją unikalną osobowość i wkład w lokalną społeczność.

Jedna z głównych atrakcji Wrocławia

Odkąd tylko się pojawiły, te małe stworzenia znane każdemu z wielu bajek i opowiadań stały się inspiracją dla wielu działań społecznych i kulturalnych oraz atrakcją turystyczną dla dużego grona przyjezdnych. Wrocławianie organizują liczne festiwale, konkursy i wystawy poświęcone tym niewielkim postaciom. Wielu artystów tworzy także swoje własne interpretacje krasnali, które można podziwiać w galeriach i na aukcjach charytatywnych. Nie tylko mieszkańcy, ale również turyści przyjeżdżający do miasta, uwielbiają ich poszukiwać i odkrywać ich historię. Wiele osób decyduje się na specjalne spacery po mieście, podczas których głównym zajęciem jest znalezienie jak największej liczby tych charakterystycznych rzeźb. Bardzo często są one ukryte w najmniej spodziewanych miejscach. Usytuowano je na parapetach, murach, schodach, a nawet na dachach budynków. Spacerując ulicami Starego Miasta znajdziemy osoby, które odwiedziły stolicę województwa dolnośląskiego tylko po to, aby je zobaczyć. Dodaje to im dodatkowego uroku. Z tego właśnie powodu utworzono „Krasnoludkową Mapę Wrocławia”, która wskazuje miejsca, w, gdzie można znaleźć wszystkie krasnale. Dzięki niej każdy może samodzielnie eksplorować Wrocław i zapoznawać się z jego urokliwymi zakątkami.